Prace Marka Sułka i Dobiesława Gały na ART INTERNATIONAL ZURICH 2024

Marek Sułek specjalizuje się w sztuce przestrzeni miejskiej. Tworzy obiekty, rzeźby i projekty malarskie. Jest autorem tzw. Stref Odrealnionej Rzeczywistości. Realizuje akcje efemeryczne z cyklu Rzeźby Jednorazowego Użytku i Destrukcja = Kreacja.

Artysta porusza temat współistnienia natury z technicznym działaniem cywilizacji. Jego sztuka łączy element sztuczny z naturalnym, np. plastik z materiałami biologicznymi. W ten sposób powstają niespotykane w rzeczywistości mutacje – np. różowe drzewa, białe ziemniaki, czerwone kamienie, błękitne ludzkie ciała. Obiekty zyskują nową formę, podkreśloną przez abstrakcyjny dla nich kolor. Działania Marka Sułka ingerują w obraz otoczenia. Tworzą tzw. Strefy Odrealnionej Rzeczywistości — miejsca, w których artystyczny akcent wpływa na ich postrzeganie np. Błękitne Drzewo w ruinach Parku Olimpijskiego w Sarajewie, Budowla -obserwatorium nieba obok ruin WTC (Foley Square) na Manhattanie, Różowe Drzewo przy PKiN w Warszawie.

W 2010 r. Marek Sułek rozpoczął cykl prac nawiązujących do wspomnień z lat dzieciństwa — m.in. pływająca po Wiśle rzeźba — Papierowa Łódeczka, kompozycja z 200 podwieszonych obiektów/ ryb — Ławica (Zespół Szpitali Dziecięcych w Warszawie), Rzeźba Łódeczka w Mediolanie podczas Expo 2015, seria rzeźb w przestrzeni miejskiej warszawskiej Pragi — Miasto Aniołów, Rzeźby Wielorazowego Użytku — Centrum Praskie Koneser w Warszawie.

Marek Sułek ur. 16.08.1963 r. w Tarnowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pracownie prof. Tarasina – wydział malarstwa i prof. Winiarskiego – pracownia sztuki w architekturze) oraz Rietveld Academie w Amsterdamie – wydział sztuki monumentalnej i malarstwa (wyróżnienia za obydwa dyplomy 1992 r.).

W latach 2000 – 2010 wykładowca w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Od czasów ukończenia studiów Marek Sułek działa w przestrzeni europejskiej, cyklicznie realizując swoje projekty: (m.in. z serii Stref Odrealnionej Rzeczywistości i Destrukcja = Kreacja)

Dotychczasowe realizacje odbyły się w Amsterdamie, Brukseli, Berlinie, Hadze, Antverpii, Sarajewie oraz w szeregu miast polskich – m.in. w Krakowie, Gdańsku, Toruniu, Warszawie.

Jest twórcą koncepcji „Warszawa Niezwykła”, w ramach której zrealizował serię projektów miejskich, m.in. rzeźba pływająca – Papierowa Łódeczka, Rzeźba Jednorazowego Użytku – Mariensztat, Różowe Drzewo przy PKiN, Czerwone na szarym – Rondo de Gaulle’a czy Pomnik Małej Uchodźczyni przy Rotundzie PKO. Marek Sułek reprezentował Warszawę na dwóch „Wystawach Światowych” – Expo 2000 w Hanowerze oraz Expo 2015 w Mediolanie.
W latach 2002 – 2003, we współpracy z Ministerstwem Kultury, Instytutem Kultury Polskiej oraz Miastem Nowy Jork, zrealizował monumentalny projekt – „Skrawek Nieba znad Manhattanu”.

W 2011 roku został wyróżniony jako artysta roku, przez czasopismo sztuki Exit.

W 2016 roku otrzymał grant irlandzkiej Fundacji Św. Patryka na realizację przestrzennego projektu dla Nowego Szpitala Dziecięcego w Warszawie (wisząca instalacja z 200 rzeźb).

W 2018 roku otrzymał stypendium Miasta Stołecznego Warszawy.

............................................................................................................................

Dobiesław Gala – rzeźbiarz, doktor sztuk pięknych, adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych Jana Matejki w Krakowie, prodziekan Wydziału Rzeźby. Urodził się w 1975 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych. Jana Matejki w Krakowie.

Był stypendystą Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie pracował pod okiem słynnego brytyjskiego rzeźbiarza Tima Scotta. Był także stypendystą Ministra Kultury RP. Dyplom uzyskał w 2000 roku w pracowni profesora Mariana Koniecznego. Jest laureatem Grand Prix 10. Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego oraz wielu prestiżowych nagród za twórczość artystyczną. Swoje prace prezentował na ponad 90 wystawach indywidualnych i zbiorowych.

ART INTERNATIONAL ZURICH, AZ ART
ART INTERNATIONAL ZURICH, AZ ART
ART INTERNATIONAL ZURICH, AZ ART
ART INTERNATIONAL ZURICH, AZ ART
ART INTERNATIONAL ZURICH, AZ ART
ART INTERNATIONAL ZURICH, AZ ART
ART INTERNATIONAL ZURICH, AZ ART
ART INTERNATIONAL ZURICH, AZ ART
ART INTERNATIONAL ZURICH, AZ ART
ART INTERNATIONAL ZURICH, AZ ART
ART INTERNATIONAL ZURICH, AZ ART
ART INTERNATIONAL ZURICH, AZ ART